Dvojno iskazivanje cijena za webshop

Dvojno iskazivanje cijena za web shop i uvođenje euro valute obaveza je svakog vlasnika poslovanja koji je bavi online prodajom.

Kao što već svi znamo, Republika Hrvatska će 1. siječnja 2023. godine službeno postati 20. država članica Europske unije koja će uvesti euro kao službenu valutu.

Što to znači za vlasnike online trgovina odnosno web shopova i kako se pripremiti za uvođenje eura na vrijeme?

U nastavku teksta donosimo najvažnije smjernice, a za detalje i pomoć oko uvođenja eura i iskazivanja novih cijena na vašem web shopu, slobodno nas kontaktirajte ovdje.

Dvojno iskazivanje cijena za webshop – faze i vremenski okvir za uvođenja eura

Kao prvo, važno je naglasiti da će prijelazno razdoblje prolaziti kroz 3 ključne faze:

Prva faza traje do 5.9.2022. To je faza pripreme čija je glavna svrha omogućiti siguran prijelaz na euro valutu

Druga faza traje od 5.9.2022. do 31.12.2022. U ovoj će fazi biti potrebno cijene izraziti dvojno, dakle i u eurima i u kunama dok će nakon 15.1.2023. cijene biti moguće izraziti jedino u eurima.

Treća faza počinje 1.1.2024. U toj fazi prestaje obveza dvojnog izražavanja te će se cijene prikazivati isključivo u eurima.

Od iznimne je važnosti za sve vlasnike web shopova da prilagode svoje aktivnosti kako bi prešli na novu nacionalnu valutu – euro. Želite li izbjeći probleme i rizike, potrebno je na vrijeme ispuniti sve obveze.

Kako iskazati dvojne cijene i novu valutu na web shopovima?

Vijeće Europske unije je 12.7. 2022. donijelo uredbu kojom se utvrđuje fiksni tečaj konverzije kune u euro: 1 euro = 7,53450 kuna. Dakle, sve cijene potrebno je preračunati prema ovom središnjem fiksnom tečaju. Za prikaz cijena preporučuje se uporaba kratice EUR ili znaka €.

Dvojne cijene potrebno je iskazati prilikom pretraživanja proizvoda, na naslovnoj stranici vašeg web shopa, na stranici samog proizvoda, u košarici, kod checkout procesa i prilikom kupnje.

Isto tako, dvojne je cijene potrebno prikazati i na online marketinškim kampanjama (sponzorirane objave ako su na njima navedene cijene, newsletteri, e-book, itd.)

Sve cijene potrebno prikazati jasno, čitljivo i nedvosmisleno i uočljivo!

Uvođenje eura na webshop

Obratite nam se za pomoć prilikom iskazivanja dvojnih cijena i implementacije eura na vašem web shopu. Kako vam možemo pomoći?

Kako bi vam omogućio sigurno i kompletno rješenje postavljanja dvojnih cijena i uvođenje eura, naš tim mora proći kroz niz procedura poput analize vašeg web shopa, definiranja i planiranja izmjena kao i testiranja samih izmjena kako bi svi kriteriji i sigurnosni koraci bili zadovoljeni.

Ono što ćemo napraviti je dvostruko prikazati cijene EUR/HRK na vašem web shopu za sve proizvode unutar navedenog vremenskog perioda. Izvršit ćemo spajanje s HNB-om odnosno napraviti konverziju prema propisanom tečaju te zaokružiti iznos na dvije decimale prema Uredbi.

Nakon što završi prijelazno razdoblje, pripremit ćemo web shop za siguran prijelaz na euro kao glavnu valutu. Naši će programeri napraviti dodatne promjene i prilagodbe na vašem web shopu kako bi implementacija prošla što brže i jednostavnije.

Imajte na umu da svi ovi koraci zahtijevaju određeno vrijeme, a zbog nadolazećeg porasta potražnje, savjetujemo vam da što prije krenete s procesom uvođenja eura na vaš web shop. Tako ćete biti sigurni da ste sve promjene napravili na ispravan i siguran način, bez stresa i gubljenja živaca.

Tvrtke koje se neće pridržavati ovih obveza bit će stavljene na crnu listu i prijavljene zbog lošeg poslovanja uz mogućnost sankcija.

Za ponudu i dodatne informacije, kontaktirajte nas ovdje ili na email: info@drustvene-mreze.com

Obratite se našim stručnjacima koji će vam pojednostaviti ovaj proces i pomoći u nadolazećim promjena.

NAPOMENA: Iako su sve navedene informacije preuzete sa službenih vladinih stranica, svakako preporučujemo da se dodatno educirate je postoji mogućnost manjih izmjena Zakona. Dodatne informacije saznajte u službenom dokumentu SMJERNICE ZA PRILAGODBU GOSPODARSTVA U PROCESU ZAMJENE HRVATSKE KUNE EUROM .

Povijest euro valute

Prvi prijedlozi za ekonomsko i monetarno jedinstvo u Europi dogodili su se mnogo prije uspostave Europskih zajednica. Na primjer, već u Ligi naroda, Gustav Stresemann je 1929. zatražio europsku valutu kao rezultat niza novih nacionalnih država formiranih nakon Prvog svjetskog rata.

Europska komisija je 1969. predložila da se razvije ekonomska i monetarna unija među članicama Europske ekonomske zajednice (EEZ), navodeći nužnost “bolje koordinacije ekonomske politike i monetarne suradnje”. Nakon toga uslijedio je sastanak Europskog vijeća u Den Haagu u prosincu 1969. Europsko vijeće povjerilo je luksemburškom premijeru Pierreu Werner-u smanjenje volatilnosti deviznog tečaja.

Njegova studija, objavljena u listopadu 1970., zagovarala je centralizaciju nacionalne makroekonomske politike, uključujući “apsolutno i nepovratno fiksiranje paritetnih stopa i potpuno oslobađanje kretanja kapitala”. Nije, međutim, zagovarao jedinstvenu valutu ili središnju banku.

Američki predsjednik Richard Nixon uklonio je zlatni standard 1971. što je utjecalo na sve glavne svjetske valute. Oscilacije i devalvacije valute spriječile su ciljeve europskog monetarnog ujedinjenja.

Međutim, u ožujku 1979. uspostavljen je Europski monetarni sustav (EMS) s ciljem stabilizacije deviznih tečajeva i borbe protiv inflacije fiksiranjem tečajnih vrijednosti na europsku novčanu jedinicu, obračunsku valutu.

Osim toga, osnovan je Europski fond za monetarnu suradnju (EMCF).

Jedinstveni europski akt, donesen u veljači 1986., formalizirao je političku suradnju unutar EEZ-a, uključujući nadležnost za monetarnu politiku. Summit Europskog vijeća u Hannoveru 14. lipnja 1988. počeo je ocrtavati monetarnu suradnju. Francuska, Italija i Europska komisija podržale su sveobuhvatno monetarno ujedinjenje sa središnjom bankom, čemu se protivila britanska premijerka Margaret Thatcher.

Druga faza započela je 1994., osnivanjem Europskog monetarnog instituta kao preteča Europske središnje banke.

Na inicijativu tadašnjeg njemačkog ministra financija Thea Waigela, naziv “euro” je odabran za novu valutu u prosincu 1995., nakon dugotrajne rasprave. Odlučili su i o datumu uvođenja koji je trebao biti 1. siječnja 1999. godine.

Uvođenje euro valute

Valuta je prvi puta uvedena u nefizičkom obliku (putnički čekovi, elektronički transferi, bankarstvo itd.) u ponoć 1. siječnja 1999. Euro je tako postao nasljednik europske valutne jedinice (ECU).

Međutim, novčanice i kovanice starih valuta nastavile su se koristiti kao zakonsko sredstvo plaćanja sve do uvođenja novih novčanica i kovanica 1. siječnja 2002. Počevši od 1. siječnja 1999., sve obveznice i drugi oblici državnog duga zemalja eurozone denominirani su u eurima.

Euro, koji je 31. prosinca 1998. započeo s vrijednošću 1,1686 američkih dolara, porastao je tijekom prvog dana trgovine 4. siječnja 1999., završivši na 1,18 američkih dolara. Brzo je prihvaćen, a trgovci su bili zatečeni koliko je brzo istisnuo nacionalne valute. Trgovanje njemačkom markom trebalo se nastaviti istovremeno, ali je nestalo čim su se tržišta otvorila.

Ipak, do kraja 1999., euro je pao ispod pariteta u odnosu na dolar, što je natjeralo G7 da poduzme hitne korake za zaštitu eura 2001. godine.

Nove kovanice i novčanice prvi su put bile zakonsko sredstvo plaćanja na francuskom otoku Réunion u Indijskom oceanu.

Ipak, dolazak ponoći u urede ECB-a u Frankfurtu simbolizirao je tranziciju.

U Finskoj je Središnja banka otvorila svoja vrata na jedan sat u ponoć kako bi stanovnicima omogućila razmjenu gotovine, dok je u Ateni ogromna piramida eura krasila trg Syntagma.

I druge su nacije slavile dolazak eura – pariški Pont Neuf bio je ukrašen bojama EU-a, a svečani, simbolični ukop njemačke marke održan je u sjevernonjemačkom gradu Gifhornu.

U praksi je implementacija prošla glatko i bez incidenata. Do 2. siječnja, svi su bankomati u sedam zemalja i najmanje 90% u četiri druge isplaćivali eure, umjesto starih valuta.

Neke su tvrtke koristile tranziciju kako bi povećale svoje cijene. Prema istraživanju Deutsche Bundesbank, cijene su porasle, ali kupci nisu toliko kupovali. Kafić u Italiji koji je iskoristio prijelaz za podizanje cijena kave za trećinu bio je prisiljen nadoknaditi štetu potrošačima.

Uvođenje euro valute u Hrvatskoj

Izvršni ured EU potvrdio je da je Hrvatska ispunila teške preduvjete za pristupanje jedinstvenoj valuti, uključujući održavanje inflacije u skladu s onima u EU i prihvaćanje razborite javne potrošnje.

Hrvatska će prijeći s kune na euro manje od desetljeća nakon ulaska u Europsku uniju, označavajući novu prekretnicu u rastućoj integraciji.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Fill out this field
Fill out this field
Unesite valjanu adresu e-pošte.